„Orzeł”

Pewien człowiek znalazł jajko orła. Zabrał je i włożył do gniazda kurzego w zagrodzie. Orzełek wylągł się i wyrósł ze stadem kurcząt. Przez całe życie zachowywał się jak kury, myśląc, że jest podwórkowym kogutem. Drapał w ziemi szukając robaków, piał i gdakał. Potrafił nawet trzepotać skrzydłami i fruwać kilka metrów w powietrzu, no, bo przecież tak właśnie fruwają koguty.

Minęły lata i pewnego dnia zauważył wysoko nad sobą, na czystym niebie wspaniałego ptaka. Płynął elegancko i majestatycznie wśród prądów powietrza, ledwo poruszając potężnymi, złocistymi skrzydłami. Orzeł patrzył w górę oszołomiony.
- Co to jest? – Zapytał kurę stojącą obok.
- To jest orzeł, król ptaków – odrzekła kura. – Ale nie myśl o tym. Ty i ja jesteśmy inni niż on. Tak, wiec orzeł więcej o tym nie myślał. I umarł, wierząc, że jest kogutem w zagrodzie.

Może być jeszcze inne zakończenie tej bajki:

Orzeł popatrzył jeszcze raz w górę i napotkał wzrok wielkiego ptaka.
Nagle poczuł w sobie dziwną moc. Rozpostarł skrzydła i zanim zorientował się, co robi, zaczął unosić się w powietrzu. Coraz wyżej i wyżej. Pierwszy raz w życiu leciał. Jakie to piękne uczucie.

Znowu napotkał wzrok orła i tym razem usłyszał jego krzyk, wołanie, które było pozdrowieniem. Teraz już wiedział na pewno, że było to coś, na co nieświadomie czekał od dawna.
- Witaj bracie, witaj wśród orłów!!!
Czuł, że budzi się z wielkiego snu do prawdziwego życia.

Które zakończenie bardziej Ci się podoba?
- Czy wiesz, ze ta bajka jest prawdą Twojego życia?
- Czy wiesz, ze jesteś orłem, któremu jak dotąd nikt o tym nie powiedział?
- Czy wolisz przez resztę życia pozostać w kurniku i z głową spuszczoną do ziemi szukać robaków i okruchów, czy wolisz latać z orłami? Wybór należy do Ciebie.

2 komentarze do '„Orzeł”'

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Tuesday, 20 Feb 2007, 17:33


  Piotrek napisał(a):

  Chcialbym zwrocic uwage, ze podstawowa zasada metafory jest jej nie tlumaczenie. To jest bardzo istotne! Metafora to przekaz dla naszej podswiadomosci. Po to opowiadamy metafore, zeby ominac swiadomosc i osiagnac lepszy efekt.

  Taki koncowy epilog z interpretacja to zupelna pomylka.

 2. Monday, 6 Oct 2008, 19:10


  Grzesiek napisał(a):

  To jest super i daje duzo do myslenia !!!

Dodaj komentarz do '„Orzeł”'