NLP, czy to jest manipulacja?

Wiele osób utożsamia manipulację z podstępną manipulacją, z manipulacją której celem jest oszukiwanie, wywiedzenie w pole, narażenie na stratę. Poznając techniki kierowania i manipulowania, szybko rozpoznasz takie niecne zamiary. Zyskasz narzędzie do ochrony własnych, jak i innych osób, interesów. Poznając techniki kierowania innymi, dostrzeżesz bezcelowość oszukiwania, docenisz walory rozsądku i odpowiedzialności za siebie i innych.

Czy wiesz, ze w każdej sytuacji, każdego dnia jesteś poddawany manipulacji? Ale i ty tez innymi manipulujesz. Każdy komunikat wywołuje reakcję i przez to jest manipulacją. Można manipulować efektywnie, stosownie i konstruktywnie. Można manipulować prowadząc siebie jak i innych ku lepszej przyszłości.

Każda matka manipuluje swoim dzieckiem, jeśli chce, żeby się czegokolwiek nauczyło i w efekcie nauki przeżyło. Za każdym razem, gdy idziesz do sklepu, manipulujesz sprzedawcą, aby wypełnił twoje polecenie. A kiedy udajesz się do restauracji, manipulujesz kelnerem. Nauczyciel w szkole manipuluje tobą, abyś się nauczył czytać i pisać. Tak naprawdę to życie jest jedną wielką manipulacją. W końcu manipulacją jest też odesłanie ciebie na emeryturę. Tak, to także jest manipulacja.

Każdy dziennikarz, polityk, sprzedawca przedstawia fakty w z góry założonym świetle, poprzez co manipuluje interlokutorem. Nikt z nas nie ma dostępu do prawdy obiektywnej, każdy ma swój subiektywny osąd. Każdy z nas manipuluje innymi przedstawiając swoje własne poglądy. Ta manipulacja to wpływ mówiącego na słuchacza poprzez wypowiadanie dobranych raz celniej innym razem zaś mniej celnie, treści.

Manipulujesz długopisem, żeby móc pisać. Manipulujesz sobą, gdy niesiesz zakupy. Manipulujesz samochodem jadać nim drogą.

Manipulacja pozwala tobie na wywieranie wpływu na otaczającą ciebie rzeczywistość, a otaczającej ciebie rzeczywistości na wywieranie wpływu na ciebie. Są tacy, którzy mówią że i po śmierci będziesz manipulowany.

Nie wiem kiedy po raz pierwszy zdasz sobie sprawę z tego, że jeżeli już się coś dzieje to dobrze jest wiedzieć jak się w tym odnaleźć, aby być jeszcze lepszym, skuteczniejszym i szczęśliwszym; aby szczęście i radość dawać również innym. Skoro jesteś już manipulatorem, to bądź i ty w tym dobry. Manipuluj i kieruj postępowaniem innych osób zgodnie z zasadami, ze to co dobre i daje szczęście tobie, może dać szczęście również i innym.

Skoro jesteś manipulowany, to poznaj techniki, jakie na tobie inni stosują- bądź wreszcie tego świadomy, że nie każda manipulacja jest dobra, ze nie każdy kieruje się pozytywnymi intencjami. Zmień zło na dobro, zmień niewiedzę na poznanie.

Twoim zadaniem jest tak zmanipulować swoje zachowania, byś ty i ludzie miał szczęście bez powodów, a co dopiero jak znajdziesz powody. Twoim zadaniem jest tak zmanipulować otoczenie, by i oni szanowali innych ludzi, by cały czas dobrze się bawili i zastanawiali, jak osiągnąć swoje cele tak, by jednocześnie kolejni ludzie byli szczęśliwi. Wtedy jest sytuacja win-win, ja jestem szczęśliwy, ludzie w moim otoczeniu są szczęśliwi. Wtedy nie będziesz już odwoływać się do podstępnej manipulacji, by nie mogli się oprzeć twojej dominacji. Chodzi o to żeby mogli się oprzeć, a nie oparli i mieli wolność wyboru. I mając ta wolność wybrali ciebie, bo sami tego chcą.

Autor:
Grzegorz Halkiew

3 komentarze do 'NLP, czy to jest manipulacja?'

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Sunday, 30 Sep 2007, 18:54


  Tymek W napisał(a):

  Typowo NLPowskie mataczenie…

  Między przedstawianiem faktów w pozytywnym świetle, manipulowaniem długopisem itd., a wywieraniem wpływu na osobę, tak żeby zrobiła coś _wbrew swojej woli_, jest różnica. Sztuczki socjotechniczne służą do tego by sprawić, że ktoś zrobi coś _wbrew swojej woli_ (bo po co stosować sztuczki skoro ktoś sam chciał by coś zrobić?), czyli potencjalnie _wbrew swoim interesom_. Tym samym manipulowanie czyimś zachowaniem staje się nieetyczne. Etyczne są tylko techniki pozostawiające osobie realną możliwość podjęcia decyzji.

  Poza tym to nieekonomiczne. Manipulowana osoba może sobie zdać sprawę z manipulacji jaką zastosowano, albo chcemy zastosować i może się to skończyć dla manipulatora nieprzyjemnie…

 2. Wednesday, 31 Oct 2007, 15:44


  Tupak napisał(a):

  Zalozeniem manipulacji jest tylko jednostronna korzysc. Wiec – np. matka ktora WPLYWA na swoje dziecko zeby sie czegos nauczylo to juz nie jest manipulacja. Korzysci sa tutaj obustronne.

  Ze sprzedawca w sklepie – to samo.

  Ladunek emocjonalny zwiazany z samym slowem „manipulacja” – bedzie negatywny, bo w opinii wiekszosci oznacza tylko jednostronna korzysc.

  Jak dla mnie – slowo najblizej mogace odzwierciedlac takie dzialanie zeby przynioslo obustronne korzysci to „wplywanie”. Nie jest tozsame z „manipulacja”.

 3. Wednesday, 31 Oct 2007, 18:37


  Kaput napisał(a):

  Błedne założenie owocuje błędnymi wnioskami- proponuje zapoznać się z źródłosłowiem.

  Co do opinii większości, to fakt. Jest ona mało racjonalna. Poprzednio większość wybrała PIS, a teraz PO.

Dodaj komentarz do 'NLP, czy to jest manipulacja?'