Higiena Myślenia

Higiena umysłu to jest coś co sprawi, że w krótkim czasie osiągniesz spokój i zadowolenie z życia. Jest to podstawowa sprawa przy poznawaniu siebie i swego życia. Bez”higieny myślenia” cały Twój świat będzie bałaganem…

Od tego może się zacząć zmieniać Twoje życie. I będzie to zmiana na lepsze.

To, co i jak myślisz odzwierciedla się w Twoim świecie.

Czy tego chcesz, czy nie. I im prędzej zdasz sobie z tego sprawę tym lepiej dla ciebie i twego otoczenia.

„Higiena myślenia” to podstawa, jeżeli chcemy mówić o szczęśliwym życiu.

Twój umysł musi być jak karne wojsko gotowe w każdej chwili do akcji, a nie jak zbieranina pijanych, tchórzliwych obszarpańców, z których każdy chce rządzić i właściwie sam nie wie, czego chce. Jeżeli przejawi tę karność umocni swój najcenniejszy dar: moc tworzenia.

Myśl ma moc twórczą. Nie wierzysz? Rozejrzyj się dokoła. Wszystko, co widzisz powstało najpierw jako myśl w czyimś umyśle. Wszystko wyszło od tego. Od pierwszej myśli do efektu przejawionego w świecie zmysłów oczywiście droga nie jest taka łatwa, ale zapewniam cię, że wszystko przeszło tę drogę. Innej nie ma.

Myśl o pozytywnych rzeczach!

Jeżeli już posiądziesz moc twórczą to MUSISZ dbać o to, aby to, co twój umysł tworzy było dobre. Najlepiej przesiąknięte troską o dobro ogółu a nawet, (choć co niektórym może się odbić) – Miłością. W innym przypadku, jeżeli będziesz tworzył niezgodę i nieharmonijne zachowania, ulegniesz samozniszczeniu. Świat jest konstrukcją Miłości i wszelkie elementy siejące niezgodę wcześniej czy później zostaną utylizowane. Z drugiej strony, jeżeli będziesz siał Miłość, Radość i Pokój, Świat będzie Cię rozpieszczał i życie Twe będzie nieprzerwanym pasmem sukcesów i radości.

To, co siejesz to zbierasz. Więc uważaj, co wypuszczasz w Świat, bo to wróci do Ciebie i albo Ci zaszkodzi albo pomoże. To jest nie omylne prawo i pamiętaj o tym następnym razem jak przyłapiesz się na tym, że złorzeczysz komuś myślą lub słowem. To brak znajomości tej zasady sprawia, że ludzie cierpią wielkie nieszczęścia, a później wołają: „Oooo jaki ja biedny, biedna, dlaczego mnie to spotyka?” Bo sam sobie to zaprogramowałeś (aś) Nikt Cię nie krzywdzi jedynie Ty sam. Ta myśl może się wydawać absurdalna dla niektórych… Jak to??? To ja sam sprawiłem, że jestem chory lub, że spalił mi się dom? A tak. Właśnie tak jest. Ty sam. Dlatego że nie przestrzegasz higieny myślenia i dlatego że tak nadświadomie chciałeś, (ale o tym w innym artykule). Wysyłałeś w świat mnóstwo negatywnej energii pod czyimś lub pod własny adresem. Przypomnij sobie ile raz zdarzyło Ci się powiedzieć „niech to wszystko szlak trafi!” Więc trafia. O co Ci chodzi? Ale to jest naprawdę dobra myśl. Bo jeżeli za wszystko Ty jesteś odpowiedzialny(alna) to możesz też i wszystko naprawić. Wystarczy zmienić tok swego myślenia i nastawienie do świata.

To, na czym się koncentrujesz wzrasta. Kierując na coś swoją uwagę musisz mieć świadomość, że „wpuszczasz” ją do swojego świata i ją wzmacniasz.

Jeżeli Twoje myśli koncentrują się na niesprzyjających okolicznościach, czynnikach to wprowadzają je do Twojego świata i po jakimś czasie zamanifestują się one w „realu”. Oczywiście, im Twoje myśli na ten temat są dłużej utrzymywane tym szybciej się to stanie.

Jeżeli masz w głowie chaos (jak większość) To w Twoim doświadczeniu w „realu” wykreuje się chaos. Czyli nasza tzw. „Szara rzeczywistość”.

Niezwykle ważną i istotną sprawą dla naszego życia jest utrzymywanie myśli na pozytywnych, budujących rzeczach (i to przez dłuższy czas) a aby to zrobić trzeba praktykować uspokajanie umysłu – medytację, modlitwę, malowanie, śpiew, itp. Nie tylko nie myśleć o niesprzyjających rzeczach, ale właśnie świadomie kierować swą uwagę na dobre czynniki i wiedząc, że przez to wprowadzasz je w swoje życie. To jest podstawa i nie osiągnie się tego przerzucając kanały w telewizorze lub zagłuszając swe myśli muzyką czy czymkolwiek innym, co rozprasza nasz umysł i zagłusza wołanie Duszy.

O czym myśleć? Myśl o swoim ideale piękna, dobra, o miłości, o Bogu, o wszystkich pięknych rzeczach i nie przeskakuj z jednej na drugą w tempie 3 myśli na sekundę tylko spokojnie ustal sobie temat i myśl o tym. Idź na jakoś nie na ilość, idź w głąb! W ciszy i spokoju zobacz, co sam kryjesz, będziesz zdumiony, jakie skarby są w Tobie i jak wiele masz do zaoferowania światu. Odnajdź swoją pasję. Odnajdź siebie. Jeżeli coś robisz z radością i zapałem, jeżeli Cię to nakręca to znaczy, że odnalazłeś to, co masz robić w życiu. Jeżeli jest to oglądanie telewizji, (w co jakoś ciężko mi uwierzyć) to też dobrze. Przyjdzie czas zobaczysz coś innego.

Wykonaj proste ćwiczenie, aby przekonać się, jaki masz porządek w głowie. Policz od 100 do 1 w myślach. Powoli wizualizuj każdą liczbę jak Ci się pojawia przed Twoim duchowym wzrokiem. Łatwo Ci poszło? Czy zauważyłeś, że tak po pierwszych paru liczbach zaczęły się jakieś drobne problemy? Jakieś myśli zaczęły Ci wchodzić „obok”? Jakieś inne obrazy? Inne myśli? „Po co ja to robię?” „Co za głupoty” – to Twój umysł broni swego bałaganu. Taka galopka myślowa jest dla niego „dobra”. Nie nudzi się, a Ty masz za to jeden wielki harmider i bałagan w głowie, czyli w życiu.

Skupienie i wyciszenie naszego rozbrykanego umysłu to podstawowa sprawa dla normalnego życia. Jeżeli nasze myśli biegają bez żadnej kontroli, nie panujemy nad emocjami, które one przywołują. Taka sytuacją prowadzi do katastrofy. Samozniszczenia. Psycholog lub psychiatra klepie nas po ramieniu. Nerwica się kłania. W naszych czasach ta higiena myśli jest szczególnie ważna ze wzglądu na ogrom informacji i bodźców, które docierają do nas z naszego otoczenia

Telewizja, radio, rozmowy, gwar, hałas, muzyka, reklamy, plakaty, ludzie. Wszędzie jest bodziec, ku któremu idą nasze zmysły, a za nimi myśl – nasza uwaga. Wszystko, na czym skupiasz swoją uwagę wchodzi do Twojego świata. I tam pozostaje do póki nie będzie usunięte. Dodatkowo ściąga do siebie sobie podobne i tworzy wielkie składy podobnych sobie rzeczy. Góry śmierdzących, niepotrzebnych lub wręcz szkodliwych odpadów. Wszystko to powraca do Ciebie w chwili spokoju i ciszy. A większość ludzi w tym momencie włącza radio lub telewizor, aby zagłuszyć te myśli, a nawet coraz częściej zgodnie z modą z zachodu zażywa środki psychotropowe, łagodne, otępiające uspokajacze. Wbijając głowę w piach… Sytuacja robi się niewesoła. A jeszcze jak sobie kielicha naleje… Skąd się bierze alkoholizm? Ludzie uciekają przed samym sobą. Przed tym, co stworzyli, przed myślami, które ich osaczają.

Przerwij jak najszybciej ten błędny krąg i zacznij zwracać uwagę na to, co i jak myślisz. Na czym się koncentrujesz. Dbaj o higienę myśli i umysłu! Myśl pozytywnie! Odnajdź coś, co Cię kręci, coś dobrego! Cokolwiek robisz konkretnie zbliża Cię do Dobrego. Nawet, jeśli chwilowo idziesz w drugą stronę. Wierze, że czytają to Ci, co mają już dobro w sercach i chcą je rozpalić. W innym przypadku nastąpi samozniszczenie. Im bardziej się będziesz skupiał tym szybciej ono nastąpi. Jeżeli tak jest widać taka lekcja jest Ci potrzebna.

Nasza myśl ma moc twórczą. I to, dlatego tak ważne jest, aby utrzymać swój umysł w ryzach. W karności. Dodatkowo każda myśl przyciąga sobie podobne, co sprawia, że myśląc o złych rzeczach wpadamy jeszcze bardziej w te niebezpieczne klimaty. Twoja chaotyczna myśl biegnie przez świat i przyciąga do siebie inne chaotyczne myśli, wraca do ciebie z tym wzmocnionym „słodkim” majdanem.

Dbaj o higienę myślenia! Higienę umysłu! To jest podstawowa sprawa, jeżeli chcesz mówić o szczęśliwym życiu. Jeżeli masz w głowie chaos to jak w nim usłyszysz delikatny i cichy głos Twojej prawdziwej natury? Tylko, gdy zapanujesz nad galopującymi myślami osiągniesz szczęście i zadowolenie w życiu. Oczywiście nie wystarczy samo opanowanie tego bałaganu, ale dodatkowo jeszcze skierowanie swej uwagi na to, co Najważniejsze i Najpiękniejsze, ale o tym w następnym artykule.

A na koniec pocieszenie. To wszystko przyjdzie bez trudu. Nie myśl sobie, że masz mnóstwo roboty i nie walcz! To, z czym walczysz wzmacniasz. Spokojnie zacznij od samoobserwacji. Rozszerzaj swoją świadomość na to co się dzieje tu i teraz. Obserwuj, nie oceniaj, nie krytykuj… Wszystko przyjdzie samo. Jeżeli tylko wyrazisz zgodę i poczujesz potrzebę zmian to zmiany same zaczną się dziać. Wystarczy je zaprosić do swego życia. Ale najpierw musisz sobie to wszystko uświadomić. Po to ten artykuł. W następnych więcej szczegółów. Powodzenia!

Autor:
Krzysztof Kina

4 komentarze do 'Higiena Myślenia'

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Thursday, 1 Feb 2007, 09:47


  Dev napisał(a):

  Heh jezeli jest tak ze to co wysyla sie w swiat wraca do nas z podwojna sila…. to jedno pytanie…. czemu tak wiele dobrych ludzi zazwyczaj obrywa?? czesto jest tak ze Ci dobzi maja zle odplacone za swoja dobroc… to nie wyssane ale czyste realia… a tak poza tym to baaardzo podoba mi sie ta stronka…. jest naprawde wiele bardzo interesujacych artykulow :)

 2. Monday, 12 Feb 2007, 13:16


  Elle napisał(a):

  Wiesz Dev ja kiedyś też miałam podobne przemyślenia ,zadawałam sobie pytania dlaczego za dobro dostaję kopniaka.Dziasiaj zrozumiałam,że możesz pomagać tylko tym którzy tego naprawdę chcą.Nie tym,ktorzy ciągle stękają
  jak im to żle,jak to los ich doświadcza ,ale nic nie robią aby z tego stanu wyjść.Musisz wiedzieć,że niektórym ludziom jest tak wygodnie,że ktoś zrobi za nich,ktoś podejmie decyzję,ktoś im coś da. Nie tędy droga,trzeba najpierw coś zrozumieć,że to od nas samych zależy nasze życie i to my kreujemy własny los. Jedyna słuszna decyzja to taka ,że możesz pomagać tylko sam sobie,aby nigdy nie znaleść się w podobnych sytuacjach.Wiem,że zaraz usłyszę jaka egoistka. Ale pomyśl,nie mozesz nic za drugiego człowieka,nie możesz za niego oddychać,myśleć,jeść, marzyć,podejmowac decyzji….

 3. Sunday, 4 Mar 2007, 15:32


  Pablo napisał(a):

  To mi przypomina fim Law of attraction – kazdy powinien go obejrzec to współgra z TMM jak złoto

 4. Tuesday, 24 Apr 2007, 22:49


  Mati napisał(a):

  A mnie ten tekst przypomina gadaninę w stylu kazań Osho :-)
  Tekst nawet niezły, bo pozwoli czytelnikowi zdać sobie sprawę z tego, co robi i wg jakich zasad funkcjonuje (pozna on tzw. mit (psych. kultury), czy też skrypt(analiza transakcyjna) ).
  Chciałem podzielić się jedną refleksją, która mnie naszła w toku studiów psychologicznych i zagłębiania się w filozofię wschodu.
  Coś co wydaje się banalne.

  Prawdopodobnie po przeczytaniu tego tekstu poczułeś się lepiej. Pewnie zrozumiałeś dotychczasowy bezsens zaśmiecania sobie umysłu. Może nawet zwróciłeś się ku `tu i teraz`. Odkryłeś to świadomie, zacząłeś zdawać sobie z tego sprawę. Super:-) Jednak nasz umysł to maszyna i sytuacjach realnych, trudnych często nie daje Ci możliwości przypomnienia sobie o tym tekście, lecz włącza dany program. Program zainstalowany przed przeczytaniem tego tekstu.

  Jeśli chcesz coś wynieść z tego tekstu, to popracuj nad usunięciem starego programu higieny umysłu i zainstalowaniem tego aktualnie pożądanego.
  Są różne drogi pracy nad tym….
  ….chociażby medytacje, pare minut przed snem.

  Pielęgnuj tą nową higienę myślenia, dbaj o nią, powoli , ale systematycznie, inaczej ona nie zakiełkuje i pozostanie w Tobie pamięć o tym tekście i że to co w nim było to było mądre :-)

  pozdrawiam

Dodaj komentarz do 'Higiena Myślenia'