Słowa, które odmieniają życie

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak wielki wpływ mają używane przez Ciebie słowa? Jak myślisz, który komplement jest mocniejszy: „wyglądasz ładnie” czy „wyglądasz olśniewająco”? Czy analizowałeś kiedyś tą nieustanną rozmowę, potocznie nazywaną „myśleniem”, którą prowadzisz sam ze sobą cały czas? Czy zastanawiałeś się kiedyś, że to co słyszysz nie koniecznie musi być tym, co ktoś do ciebie mówi? Jeśli tak, to ten artykuł naprawdę Cię wciągnie, a jeśli nie, to wreszcie dostrzeżesz prawdziwość powiedzenia, że „pióro potężniejsze jest od miecza”!

Słownictwo

Jednym z lepszych sposobów wywierania wpływu na innych i nas samych jest to, w jaki sposób się porozumiewamy. Bardzo często słownictwo, którego używamy nawykowo kreuje nasze sposoby postrzegania rzeczywistości. Najprostszym chyba przykładem może być sytuacja, w której, gdy ktoś stale powtarza nam, że jesteśmy głupi, to zaczynamy w końcu w to wierzyć. Podobnie jeśli używamy wulgarnego słownictwa nacechowanego negatywnymi emocjami, wywoła to w nas silne negatywne odczucia. Eliminując ze swojego słownika nawykowo stosowanych wyrażeń te powodujące negatywne odczucia lub zastępując je mniej intensywnymi słowami, a także stosując mocniejsze pozytywne określenia, możemy sterować swoimi stanami emocjonalnymi, których najczęściej doświadczamy.

Metafory

Podobnie wielki wpływ na nasze odczucia mają stosowane metafory. Przenośnia „mój los wisi na włosku” wywołuje w podświadomości przerażający obraz wielkiego zagrożenia, który wręcz może nas sparaliżować. Należy do metafor podejść pragmatycznie i wybrać taką, która da nam szersze pole do działania np.: „jestem w przełomowym momencie”. Obie one zakładają, że sytuacja nie jest łatwa, ale druga daje nam możliwość wykorzystania wydarzeń na własną korzyść, a także nie jest tak przerażająca jak pierwsza. Ograniczenie własnych możliwości, które narzuciliśmy sobie wypowiadanymi słowami, wynika z podświadomej potrzeby konsekwencji i zachowania spójności wewnętrznej. Również tzw. metafory ogólne decydują w dużej mierze o naszym życiu. Przykładowo, osoba przekonana, że „życie to test” będzie żyła pod wielkim napięciem i w wielkim stresie, podobnie jak osobie przekonanej, że „życie to pole walki” nie będzie łatwo innym zaufać. Natomiast metafora taka jak „życie jest ogrodem” może dostarczyć nam wiele pozytywnych odczuć i umożliwić nam cieszenie się każdą chwilą oraz każdym napotkanym „kwiatem”. Jak widać, środki językowego wyrazu nie tylko są sposobem opisania aktualnej rzeczywistości, lecz wręcz ją kreują. Bez wątpienia wielcy pisarze to ci, którzy nauczyli się po mistrzowsku wywoływać w nas stany emocjonalne za pomocą używanego języka.

Pytania

Nie trzeba nikogo przekonywać, że nasze procesy myślenia można przyrównać do monologu. Często mówi się o „wewnętrznym głosie”. Tak naprawdę proces myślenia przypomina mowę: w myślach mówimy sobie, że coś musimy zrobić, sami siebie często krytykujemy, a nawet zadajemy sobie pytania, na które następnie odpowiadamy. W gruncie rzeczy można sterować podświadomym i świadomym myśleniem przez zadawanie pytań. Są one mniej „inwazyjne” oraz bardziej wyrafinowanym narzędziem niż polecenia. Przykładowo, pytanie: „Czy możesz otworzyć okno?” powinno sugerować, że oczekujemy odpowiedzi potwierdzającej lub przeczącej, ale normalną reakcją na nie jest po prostu wykonanie tej czynności. Jednym z  ciekawszych zastosowań pytań są stworzone przez Rossa Jeffriesa wzorce służące wywoływaniu pozytywnych odczuć w kobietach.

Pages: 1 2

3 komentarze do 'Słowa, które odmieniają życie'

Subskrybuj komentarze przez RSS

 1. Tuesday, 2 Jan 2007, 19:01


  edyta napisał(a):

  ciekawy artykuł….pozdrawiam twórców strony :-) Edyta

 2. Thursday, 7 Jun 2007, 19:44


  Krzysiek napisał(a):

  Bardzo dobry artykuł. Czy jest jakaś książka w j. polskim o wadze słów?

 3. Monday, 24 Mar 2008, 12:32


  Tomasz napisał(a):

  Nawet nie jesteś w stanie Sobie wyobrazić czym dla ciebie może stać się NLP.Powinieneś spróbować ,nie masz nic do stracenia prawda…?

Dodaj komentarz do 'Słowa, które odmieniają życie'