MLM cz. 3 – Cechy dobrej firmy Multi Level Marketingowej

Dobra szansa związana z firmami MLM powinna posiadać kilka cech, które ułatwiają osiągnięcie sukcesu.

 1. Dobry system. Organizacja zarówno firmy, jak i grupy współpracowników, powinna być doskonale zgrana. Wszyscy powinni współpracować dla wspólnego zysku, nie powinno być żadnej zawiści, a jedynie zdrowa konkurencja. Dobrze zorganizowana firma szybko dostarcza produkty bez usterek, a powstałe problemy natychmiast rozwiązuje. W ciągu najpóźniej kilku dni dokonuje rejestracji nowego członka sieci umożliwiając mu rozpoczęcie pracy natychmiast. Zapewnia również doskonały system komunikacji z członkami sieci (często zwanymi przedstawicielami), dzięki czemu wszyscy mogą jasno widzieć jaki jest obecny stan ich biznesu. Grupa natomiast powinna cechować się biznesowym podejściem i wykorzystywać najlepsze cechy poszczególnych sieciowców w najlepszych do tego zadaniach. Nie możliwy jest oczywiście całkowity podział pracy, ale jeśli ktoś w danej grupie jest lepszy w prowadzeniu prezentacji, nie powinien wzbraniać się przez prowadzeniem ich dla współpracowników w zamian za ich pomoc w innych dziedzinach.
 2. Solidny system szkoleniowy. Ta cecha jest niezwykle istotna. Jest wręcz jedną z najważniejszych dla ludzi, którzy nie zajmowali się nigdy biznesem, gdyż daje szansę nauczenia się w jaki sposób budować sieć, prowadzić prezentacje i sprzedaż. Uczy rzeczy takich jak przywództwo, zarządzanie przepływem pieniędzy, motywowanie, planowanie czasu i inne. Czasem warto wejść w biznes Networkingowy dla samej tylko możliwości zetknięcia się z tą wiedzą, która zazwyczaj daje się zastosować również w klasycznym biznesie i innych sferach życia. System powinien umożliwiać nabywanie zdolności technicznych, a także cech charakteru takich jak pewność siebie czy determinacja, które są niezbędne do odniesienia sukcesu w każdej dziedzinie.
 3. Sprawdzona firma i dynamiczny wzrost. Dobre korporacje są w stanie udokumentować swoją historię finansową i stabilność. Często mogą wykazać wysoki i stabilny wzrost, sięgający nawet kilkudziesięciu procent rocznie, co daje podstawy do stwierdzenia, że korporacja jest dobrze zarządzana. Dzięki temu mamy pewność, że firma będzie działać nawet kilkadziesiąt lat, dzięki czemu nasz pasywny dochód nie przepadnie, tylko będzie mógł trwać nawet przez pokolenia.
 4. Wpływ na politykę firmy. Dobra firma zajmująca się marketingiem sieciowym umożliwia swoim przedstawicielom znaczny wpływ na kształtowanie polityki firmy. Czasem po osiągnięciu odpowiednio wysokiego poziomu obrotów automatycznie wchodzi się w skład rady, a czasem dostaje się pakiet akcji firmy. Dzięki temu każde działanie jest konsultowane ze współpracownikami, którzy pozostają na „placu boju” i osobiście widzą, jakie są tendencje na rynku. Daje to również pewność, że kierownictwo firmy będzie wobec nas postępowało etycznie.
 5. Konkurencyjne i popularne produkty, najlepiej powszechnie używane. Bardzo istotny jest również produkt, gdyż od popytu nań zależy poziom sprzedaży. Jeśli będzie to coś wysokiej jakości sprzedawane po konkurencyjnej cenie, nie będzie trudno znaleźć klientów spoza sieci. Generalnie powstaniu Network Marketingu przyświecała idea ominięcia zbędnych pośredników, kosztów reklamy i licznych magazynów, aby oszczędności z tego tytułu było łatwo zauważalne, gdy spojrzy się na cenę produktu, dlatego często jest ona niewspółmiernie niska do cen proponowanych w tradycyjnych sklepach. Dodatkowo, jeśli w katalogu jest coś tak powszechnie używanego jak środki czystości, nasza grupa docelowa znacznie się powiększa. Warto zwrócić również uwagę na to, czy oferta sprawi, że klient będzie lojalny. W przypadku sprzedaży mydła następnym razem klient może wybrać się do swojego sklepu osiedlowego, natomiast w przypadku handlu usługami telekomunikacyjnymi jest niemal pewne, że klient po podpisaniu umowy nie zmieni swojego wyboru. Wprawdzie dobry produkt nie jest niezbędny do budowy sieci, jeśli będziemy bazować na konsumpcji własnej przedstawicieli, ale jest bardzo istotna jeśli chodzi o zwiększenie zysków przez podniesienie obrotów osobistych każdego przedstawiciela dzięki sprzedaży produktu poza sieć.
 6. Wysoka prowizja. Niestety, wiele firm oferuje bardzo niską prowizję od obrotu za wykonaną pracę, nieraz 3% lub nawet mniej. Warto zastanowić się i obliczyć opierając się na statystykach ile faktycznie zarabia się po wykonaniu danej pracy, gdyż biznes sieciowy jest wysoce statystyczny. Często prowizja jest liczona na zasadzie różnicy procentowej, więc realne zarobki mogą być tak naprawdę niższe. Kwestia, czy jeden biznes jest lepszy czy gorszy od drugiego, jest subiektywna i często zależy od osobistych potrzeb, ale na pewno kiepski biznes jest lepszy niż żaden.
 7. Dochód pasywny. Dobra firma networkingowa umożliwia swoim współpracownikom dochód pasywny. Otóż w wyniku zbudowania w odpowiedni sposób całej organizacji, powinieneś zarabiać pieniądze bez względu na to, czy aktywnie uczestniczysz w jej budowaniu, czy nie. Jest to sytuacja analogiczna do tej, w której inwestor zakłada firmę, a następnie znajduje dobrego menedżera, który ją prowadzi dalej sam. Zależne jest to od tego jak wielu dobrych przedstawicieli wyszkolisz i na ile ludzie w twojej organizacji będą samodzielni.
 8. Możliwość cesji. Tak jak w przypadku każdego biznesu, powinieneś mieć prawo sprzedaży swoich praw do uczestnictwa w organizacji na rzecz kogoś innego lub też przekazania tego biznesu w formie spadku.
 9. Im wcześniej tym lepiej. Wiadomo, że im wcześniej wchodzi się na rynek z danym produktem, gdy popyt nie jest jeszcze zaspokojony, wtedy są największe możliwości szybkiego i dużego rozwoju. Oczywiście powinien być to czynnik jedynie ułatwiający pracę pierwszym przedstawicielom, ale nie powinien warunkować zysków, tak, by ludzie, którzy później przystąpią, mieli również możliwość zarobienia pieniędzy.
 10. To nie jest praca na posadzie. Istotne jest, abyście zarówno ty, jak i firma, z która prowadzisz współpracę, mieli świadomość, że jesteś niezależną osobą i nikt do niczego nie może cię zmusić. Licencja jest jedynie prawami, które nabywasz, a nie zobowiązaniem do włożenia takiej, czy innej pracy. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać swoją szansę, a jeśli nie, to nikt nie będzie cię do niczego zmuszał.
 11. Wszyscy działają na równych prawach. W dobrym networku, każda osoba będąca członkiem systemu ma te same prawa i obowiązki. Wszystkich obowiązuje ten sam system wynagrodzeń, mają dostęp do tych samych produktów i szkoleń (czasem może istnieć potrzeba dodatkowego zakwalifikowania się na bardziej elitarne szkolenia), a także mają te same obowiązki. Zazwyczaj również działają w podobny lub ten sam sposób.
 12. Etyka – pomoc innym. Ten punkt, chociaż ostatni, zdaje się być najważniejszym. Struktura Network Marketingu sprawia, że opłaca ci się pomagać ludziom, z którymi współpracujesz. Dzięki temu nie tylko ty możesz liczyć na wsparcie tych, którzy zarekomendowali cię do tego biznesu, ale także twoi przyjaciele mogą liczyć na pomoc z twojej strony. Sprawia to, że nie jesteś zdany na siebie i możesz liczyć na doświadczenie innych ludzi, które pomoże ci uniknąć pomyłek, które oni popełnili i szybciej osiągnąć cele. W wyniku tego działacie razem jako jeden zespół, wspieracie się nawzajem i formują się przyjaźnie, które trwają przez całe życie. Takie sytuacje praktycznie nie zdarzają się w świecie klasycznego biznesu. Również fakt, że pracujesz blisko z innymi ludźmi sprawia, że musisz być wysoce etyczny i po prostu nie opłaca ci się nikogo oszukać.

Podsumowanie

Bez względu na to, co sądzisz o Network Marketingu, jedno jest pewne: to system przyszłości. Korporacje te wyrastają jak grzyby po deszczu, tego sposobu organizacji sprzedaży naucza się na największych biznesowych uczelniach takich jak Harvard Business School. Już same te fakty świadczą, że jest to doskonały koncept i wkrótce zdobędzie jeszcze większy obszar rynku. Niech ostatecznym argumentem za przyłączeniem się do organizacji tego typu będzie fakt, że ponad 30% obecnych multimilionerów wywodzi się z Multi Level Marketingu.

Dodaj komentarz do 'MLM cz. 3 – Cechy dobrej firmy Multi Level Marketingowej'