Hipnoza magnetyczna

Hipnoza – to słowo dla wielu ludzi brzmi jak zaklęcie. Zdaje się być kartą wstępu do świata magii i tajemniczych rytuałów. Wyobraźnia podsuwa obrazy bezwolnych ludzi, którzy w głębokim transie badają tajemnicze przestrzenie własnej duszy. Świat zewnętrzny znika i zdaje się, ze wydani są oni na złe i dobre moce mrocznego wydającego im rozkazy hipnotyzera. W stanie hipnozy ludzie chodzą po żarzących się węglach, z rozkoszą biegają po ostrych odłamkach szkła, leżą sztywno pomiędzy dwoma krzesłami opierając się na nich jedynie potylicą i piętami. Słowo hipnoza w równym stopniu budzi strach i fascynację.

W kinie i telewizji pokazuje się jej straszne oblicze: drobne gesty hipnotyzera sprawiają, że jego bezwolne ofiary popełniają najstraszliwsze zbrodnie zakodowane im wcześniej bez ich wiedzy. I oczywiście zbrodniarz nie może sobie później niczego przypomnieć. Mistrz o magicznym, hipnotycznym spojrzeniu ma władzę tak wielką, że nie sposób się jej sprzeciwić.

Jak wiadomo z licznych źródeł wśród ludów pierwotnych hipnoza była od dawnych czasów aż do dziś istotną częścią życia społecznego. Opisano to na przykładzie niektórych ludów rejonu Amazonki, australijskich szamanów, rytuałów leczniczych rdzennych mieszkańców Gujany i Borneo, hipnoza ma także niezmiennie wielkie znaczenie w religii voodoo. Na wszystkich kontynentach niezależnie od kultury także ludów pierwotnych znajdziesz zastanawiające zbieżności w postępowaniu z hipnozą. Stosowanie hipnozy zarezerwowane jest dla wąskiej, szczególnie uświęconej grupy ludzi nazywanych lekarzami, szamanami, lub znachorami, którzy zajmują w swojej społeczności wyjątkowo wysoką pozycję.

Hipnoza wykorzystywana jest powszechnie w polityce, marketingu, klubach nocnych. Znają ja ci, którzy chcą wiedzieć, co dzieje się naprawdę wokoło nich. Znają ją ci, którzy mają dość bycia manipulowanymi, wykorzystywanymi, zaślepionymi.

Hipnoza wykorzystywana jest w medycynie i terapiach- przynosi bowiem szybkie pozytywne rezultaty.

Transu hipnotycznego nie można osiągnąć poprzez zmysły takie jak wzrok, słuch, smak czy dotyk. Zmysły te potrzebne nam są do orientowania się w otoczeniu. Aby osiągnąć trans należy obudzić i wyostrzyć zmysły wewnętrzne: wyobraźnię, pamięć, uczucia i zdolności do tworzenia wewnętrznych obrazów. Trzeba odwrócić uwagę ze świata zewnętrznego do wewnętrznego.

W czasie płytkiego transu przechodzą przez głowę różne myśli i obrazy, ale jednocześnie wyraźnie odbierasz najcichsze nawet dźwięki i ruchy dochodzące z otoczenia. W czasie głębszego transu słyszysz dźwięki, ale nie dostrzegasz już żadnych poruszeń, ponieważ twoje myśli i uczucia mają dla ciebie o wiele większe znaczenie. W czasie głębokiego transu wszelkie dźwięki i ruchy stają się zupełnie obojętne, bo twoje własne wewnętrzne życie jest dla ciebie o wiele ważniejsze. Przecież dźwięki istnieją zawsze, a transu nie przezywa się niestety codziennie.

Głęboki trans somnambuliczny osiąga się jeszcze rzadziej. Stan ten porównać można do głębokiego snu bez marzeń sennych. Tego rodzaju hipnozy używa się wyłącznie w celach medycznych jako leczniczego snu w przypadku ciężkich ran i operacji. Jak dowiedziono w sposób naukowy działanie transu hipnotycznego nie jest w żaden sposób zależne od jego głębokości. Niezależnie od tego czy jest to trans płytki, średnio głęboki czy głęboki, jego działanie jest podobne.

Z punktu widzenia psychiki czas odczuwany być może bardzo różnie. Czasem minuty mogą trwać tak długo jak godziny. A czasem godziny przemykają tak szybko jak by były zaledwie sekundami. W stanie transu zanika zdolność do dokładnego orientowania się w czasie, którą dysponujesz w stanie świadomości. Masz za to całkowity dostęp do twojego wewnętrznego archiwum. Dzięki temu możesz przywołać własne wspomnienia aż z czasów niemowlęctwa i ożywić je tak, jakby wszystko działo się tu i teraz. Z cała intensywnością przeżyjesz pierwszy dzień w szkole a dzieciństwo może przewijać się przed oczami jak film.

Logiczne myślenie zastępowane jest przez inny sposób postrzegania. Uwolnione zostają wewnętrzne obrazy i uczucia, które nie podlegają racjonalnej kontroli i mogą być postrzegane bezpośrednio. Świadomość tworzy często granice postrzegania, lęki i inne uczucia uniemożliwiają tobie prawdziwy ogląd pewnych procesów i wydarzeń. W stanie transu będziesz mógł przezwyciężyć te granice, dzięki czemu ukryte przed świadomością konflikty mogą zostać przeobrażone i krok po kroku rozwiązane.

W stanie transu możliwe jest także połączenie elementów, których nie łączy ze sobą świadomość, ponieważ są one nie zgodne z krytycznym i logicznym myśleniem np. w przypadku bólu stawów można w czasie transu �nałożyć� rękawiczkę, która może przejąć na siebie ból, lub go złagodzić. Jeżeli takie połączenia zastosujesz w czasie hipnozy, możesz je później wykorzystywać w stanie świadomości.

Wiele osób skarży się na dolegliwości, które mimo wielu wizyt lekarskich i badań nie dają się przypisać do konkretnej choroby. Często określa się je jako symptomy psychosomatyczne. W transie możliwe staje się zrozumienie sygnałów wysyłanych przez ciało i połączenie ich z określonymi sposobami zachowania i napięcia. Kto potrafi zrozumieć w jaki sposób jego ciało wskazuje na problemy, ten staje się bardziej pewny siebie i łatwiej może znaleźć ich rozwiązanie.

Pages: 1 2

Dodaj komentarz do 'Hipnoza magnetyczna'