Umiejętność prowadzenia konwersacji – produkt deficytowy

To chyba jedna z najbardziej naturalnych umiejętności, którą wykonujemy (nawet nieświadomie) przez cały czas, a tak bardzo niedoceniana. Przecież nawet, jak nic nie mówisz to i tak Twoje ciało, gesty, mimika wysyłają na zewnątrz sygnały o Twoim nastawieniu, samopoczuciu, postawie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo nasze umiejętności w zakresie komunikacji decydują o naszym sukcesie w życiu. Ludzie, którzy doszli na sam szczyt, którzy zrealizowali swoje marzenia, wykazywali się ponad przeciętnymi umiejętnościami w tym zakresie. Czy wyobrażasz sobie np. dyrektora wielkiej korporacji, który jest introwertykiem, mrukiem, milczkiem, który z nieśmiałością zwraca się do swoich podwładnych? Komuś takiemu na pewno trudno przebić się na sam szczyt. By osiągnąć sukces potrzebujesz do tego kontaktów z innymi ludźmi. Nie możesz przecież wszystkiego robić sam. W pojedynkę daleko nie zajdziesz. Aby nawiązać dobre kontakty, zainteresować sobą innych ludzi, pokazać im swoje pomysły – potrzebujesz umiejętności skutecznego porozumiewania się.

Często ludzie po prostu mają ten „dar”, wiele rzeczy robią naturalnie, prowadzenie swobodnej rozmowy jest dla nich czymś zwykłym, instynktownym. Tacy ludzie zawsze są duszą towarzystwa, mają duże grono znajomych, o takich ludziach mówi się „fajny gość”, „świetna dziewczyna”.

Cóż jednak zrobić, gdy się takiej umiejętności nie ma? Czy jesteś skazany na to, że do końca życia rozmowa będzie dla Ciebie nie lubianym obowiązkiem, a nie przyjemnością?

Dobra wiadomość! Zawsze możesz poprawić swoje umiejętności z zakresu komunikacji. Droga jest długa, ale niezwykle satysfakcjonująca, bo możesz ćwiczyć i z radością patrzeć, jak wiele już osiągnąłeś. W końcu codziennie będziesz miał tysiące okazji, by sprawdzić i przetrenować to, czego się nauczyłeś.

Skuteczna komunikacja to temat rzeka, który mnie fascynuje, dlatego już w następnych postach postaram się trochę go przybliżyć.

Czy już zastanawiasz się, co zmienisz w swoim życiu, gdy będziesz mógł rozmawiać swobodnie z każdym i na każdy temat?

Autor:
Olga Grabek
Trener NLP

4 komentarze do 'Umiejętność prowadzenia konwersacji – produkt deficytowy'

Subskrybuj komentarze przez RSS

  1. Wednesday, 27 Jun 2007, 22:08


    Michał napisał(a):

    Super artykuł, nic nowego nie pokazuje, o tym wie każdy. Nie potrzebne takie treści według mnie, ale czego człowiek nie zrobi aby sztucznie wypełnić stronę czymś niepotrzebnym. Jako wstęp do czegoś większego to rozumiem, ale jaki jest sens publikowania samego wstępu jako osobnego artykułu. Chyba Pani jako trener zamało zarabia i ma nadzieję, że coś się uzbiera z reklam adSense? {:

  2. Friday, 27 Jul 2007, 21:57


    Magda napisał(a):

    Zgadzam się z tobą Michał. Ten artykuł nie wnosi nic nowego i nie wiem po co w ogóle został zamieszczony…:/

  3. Thursday, 25 Sep 2008, 21:45


    Pawel napisał(a):

    O jakieś sensowne komentarze. Osobiście uważam, że to całe NLP to maszynka do produkcji pieniędzy – wyłącznie i nic poza tym. Ludzie płacą za kursy, dowiadują się truzimów za grubą kasę, potem co poniektórzy połapują się, że mogą zarabiać, stają się trenerami i łapią innych na chwytliwe hasła o odmianie życia poprzez skuteczniejszą komunikację. Trenerzy… Litość, litość tylko we mnie została….

  4. Thursday, 26 Nov 2009, 14:10


    Helena napisał(a):

    WOOOOW, wielkie odkrycie!! Ten artykuł to właściwie wstęp do właściwego artykułu, którego tu nie widzę. No nic, szukam dalej…

Dodaj komentarz do 'Umiejętność prowadzenia konwersacji – produkt deficytowy'